eurobon.pl

Blog ogólnotematyczny

Regranulaty polietylenowe
Lifestyle

Regranulaty polietylenowe i ich znaczenie dla recyklingu

Obecne czasy, to coraz bardziej zanieczyszczony świat, który z ekologią niewiele ma wspólnego. Dlatego też recykling odgrywa z dnia na dzień istotniejszą rolę. Proces ten dotyczy głównie powtórnego przetwarzania wszechobecnego plastiku. Jedną z możliwości jest wytworzenie z tego produktu regranulatu polietylenowego. Czym jest i do czego można go wykorzystać?

Regranulat polietylenowy — czym jest?

Definicja, która tłumaczy, czym są regranulaty polietylenowe (w skrócie: LDPE) mówi, że są to lekkie tworzywa w formie nitek. Uzyskuje się je w wyniku przeprowadzenia procesu związanego z recyklingiem. Może mieć on formę tzw. czystą, a więc niezanieczyszczoną żadnymi dodatkami. W takim przypadku ich powtórne zastosowanie jest niemal nieograniczone. W przypadku wytworzenia regranulatu stworzonego z folii LDPE można wyprodukować np.:

 • reklamówki na zakupy;
 • worki na śmieci;
 • pojemniki wielokrotnego użytku.

Zalety regranulatu polietylenowego

Regranulaty polietylenowe mają wiele zalet. Należą do nich m.in.:

 • lekkość, łatwość w przechowywaniu oraz transporcie;
 • wysoka trwałość oraz szerokie zastosowanie;
 • wysokiej klasy odporność na wystąpienie uszkodzeń mechanicznych oraz zmienne warunki atmosferyczne — zmiana temperatur, opady;
 • dbałość o środowisko oraz zmniejszenie ilość odpadów;
 • atrakcyjna cena.

Regranulat polietylenowy — jak się go uzyskuje?

Regranulaty polietylenowe jak już wiadomo, uzyskuje się poprzez recykling. Na proces ten składa się kilka kroków niezbędnych do wytworzenia pożądanego produktu.

 1. Oczyszczanie, osuszanie, mielenie odpadów;
 2. Po oczyszczeniu pozostałości — ponowne osuszanie, aby pozbyć się resztek wilgoci;
 3. Umieszczenie produktu w specjalnym urządzeniu nazywanym ekstruderem — urządzenie nadaje odpadom kształt granulek.

Te trzy kroki to proces recyklingowy, który pozwala na wytworzenie z zebranych odpadów, wysokiej jakości regranulaty polietylenowe. W następnej kolejności pozwala to na wytworzenie różnorodnych folii, opakowań lub narzędzi.

Regranulat polietylenowy — warto odzyskiwać plastik

Ten artykuł i sposób działania profesjonalnych firm przetwarzających produkty plastikowe świadczą o tym, że warto stosować tego typu działania w celu odciążenia naszego ekosystemu z tak wielu zanieczyszczeń. Wszelkie recyklingowe prace pozwalają na wykorzystanie odpadów po raz kolejny, bez konieczności składowania ich na wysypiskach, albo co jeszcze gorsze — w lasach, morzach i oceanach.

Stąd też wiele apeli do codziennych konsumentów robiących zakupy, aby zwracać uwagę na oznaczenia produktów i wybieranie tych, które mają symbol produktów pochodzących z recyklingu.