eurobon.pl

Blog ogólnotematyczny

transport zwłok
Lifestyle

Transport zwłok z zagranicy – procedury, formalności, informacje

Śmierć bliskiej osoby to przykra wiadomość. W ciągu chwili tracimy ważną część naszego życia. W ciągu kilku dni musimy zorganizować uroczystości pogrzebowe. Jednak sytuacja komplikuje się w przypadku, gdy potrzebny jest transport zwłok z zagranicy. W zależności od tego, w jakim kraju przebywała osoba, procedury mogą być zupełnie inne. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł

Usługi pogrzebowe – pomoc w organizacji

Do przeprowadzenia takiej usługi jak transport zmarłego z zagranicy jest niezbędny zakład prowadzący usługi pogrzebowe właśnie w tym zakresie. Jeśli potrzebujesz usługi pogrzebowej sprowadzenia zmarłego z innego kraju – sprawdź tu. Ważne jest by wybrać przedsiębiorstwo, które posiada sieć międzynarodowych kontaktów i nie ma problemu w załatwieniu formalności w czynności jaką jest transport zwłok z zagranicy.

Jak wygląda transport zwłok z zagranicy

Na samym początku należy iść do urzędu miasta z wnioskiem o sprowadzenie zwłok z zagranicy. Należy podać wszystkie dane i informacje jak zwłoki mają być dostarczone. Należy dostarczyć akt zgonu, który może sporządzić konsul w danym kraju. Za wydanie zezwolenia sprowadzenia zwłok konsul pobiera opłatę 60 euro. W niektórych krajach jest potrzebne również policyjne pozwolenie transportu zwłok oraz zaświadczenie firmy prowadzącej usługi pogrzebowe o potwierdzeniu przestrzegania międzynarodowych norm prawnych dotyczących transportu zwłok z zagranicy. Sprowadzenie zwłok można wykonać samemu co jest bardzo ryzykowne, ale lepiej zlecić to odpowiedniemu przedsiębiorstwu usług pogrzebowych. Transport często odbywa się samolotem, ale do przeprowadzenia takiego działania potrzebna jest metalowa pancerna trumna, która zabezpieczy zwłoki. 

Ważne! Przewóz prochów w urnie może się odbywać za pośrednictwem każdego środka transportu, z zachowaniem szczególnego poszanowania zmarłego!

Transport zmarłego – formalności

Czynności związane z transportem zmarłego może wykonać przewoźnik upoważniony przez rodzinę. Firmie pogrzebowej należy dostarczyć wniosek zezwolenia sprowadzenia zwłok z zagranicy lub prochód. Do tego potrzebny jest wniosek o dokonanie odprawy sanitarnej, upoważnienie dla firmy pogrzebowej o dokonanie formalności związanych z transportem zwłok z zagranicy. Potrzebne będzie jeszcze zaświadczenie o sprawdzeniu zwłok  w celu pochowania ich na cmentarzu. Przyda się również zaświadczenie o odebraniu rzeczy osobistych zmarłego. 

Żałoba po stracie bliskiej osoby jest ciężkim czasem dla bliskich. Warto jest spędzać ten czas razem i dobrze zaplanować ostatnie formalności. Międzynarodowy transport zmarłej osoby to ciężkie przedsięwzięcie. Warto do organizacji transportu zmarłego zatrudnić zakład specjalizujący się w usługach pogrzebowych, gdyż takie zakłady posiadają duże doświadczenie, znają międzynarodowe normy prawne oraz posiadają kontakty funeralne w danym kraju. Zakłady pogrzebowe w Polsce mają kilku rezydentów w największych  europejskich krajach, więc formalności ze sprowadzeniem zwłok zmarłego są krótkie.