eurobon.pl

Blog ogólnotematyczny

Klimatyzacja w bloku - jakie formalności, jaką wybrać, jak zamontować?
Dom i Ogród

Klimatyzacja w bloku – jakie formalności, jaką wybrać, jak zamontować?

Dzisiaj nasz klimat znacznie się zmienił a letnie upały przypominają afrykańskie. W niektórych mieszkaniach, które znajdują się w dużych blokowiskach, trudno jest wytrzymać z powodu wysokiej temperatury powietrza. Można zamontować w bloku mieszkalnym klimatyzację. Jednak trzeba przedtem dowiedzieć się jakie potrzebne są formalności, jaka klimatyzacja w bloku będzie najlepsza i jak ją zamontować.

Klimatyzacja w bloku

Tego typu klimatyzacja to szansa na schłodzenie pomieszczeń latem, ale i także możliwość ich ogrzania w okresach przejściowych. Wtedy kiedy jeszcze nie grzeje centralne ogrzewanie. W dzisiejszych czasach klimatyzator, coraz częściej, jest bardzo przydatnym urządzeniem i jednym z podstawowych elementów wyposażenia mieszkań.
Możliwość zainstalowania klimatyzacji w bloku, bardzo często wymaga odpowiedniej zgody wspólnoty mieszkaniowej. Jest ona łatwiejsza do uzyskania gdy nasz klimatyzator ma być umieszczony na naszym balkonie aniżeli wtedy gdy byśmy chcieli zamontować go na dachu lub na elewacji budynku.

Jak klimatyzacja będzie najlepsza do bloku?

Decydując się na klimatyzację do mieszkania w bloku trzeba przed zakupem jej, wziąć pod uwagę kilka aspektów:
– metraż całego mieszkania,
– ile jest przeszklenia,
– kształt pokoi.
Odpowiadając na te pytania można otrzymać odpowiedź jaki klimatyzator w danym mieszkaniu sprawdzi się najlepiej.
Na rynku jest kilka jego rodzajów i jest z czego wybierać. Ogólnie uważa się, że maszyna o mocy 1kW ochłodzi i ogrzeje 10 m2 pomieszczenia. Czyli klimatyzator, który ma schłodzić mieszkanie równe 40 m2, powinien mieć moc 4kW. Tylko dobór klimatyzatora o odpowiedniej mocy zda bardzo dobrze egzamin.
Klimatyzacja instalowana w bloku może mieć różne swoje formy, w zależności od rodzaju potrzeb domowników danego, klimatyzowane mieszkania.

Rodzaje klimatyzacji w bloku

To jaka będzie klimatyzacja zależy w dużej mierze od klimatyzatora. Mamy więc klimatyzatory przenośne, stacjonarne, multisplit, czyli takie, które jednocześnie chłodzą kilka pomieszczeń. Decydując się na konkretny klimatyzator trzeba wiedzieć, że niektóre mogą znaleźć się bezpośrednio w mieszkaniu a inne są jednostkami, które montuje się na zewnątrz. Ponadto trzeba też wziąć pod uwagę natężenie hałasu, które będzie wytwarzał dany klimatyzator. Montując urządzenie w bloku, trzeba zainstalować takie, którego poziom emitowanego hałasu nie będzie większy niż 35 dB.
Cena klimatyzacji, którą montuje się w bloku, zależna jest od kilku czynników. Rodzaju klimatyzacji, sposobu montażu, od klasy urządzenia.