eurobon.pl

Blog ogólnotematyczny

Czy sama skarbonka wystarczy, czyli edukacja finansowa dzieci
Lifestyle

Czy sama skarbonka wystarczy, czyli edukacja finansowa dzieci

Pieniądze szczęścia nie dają, ale lepiej je mieć niż nie. Nasze podejście do nich zaczyna kształtować już wtedy, gdy jesteśmy dziećmi, więc dzieciństwo to dobry okres, aby nauczyć dzieci oszczędzania i rozsądnego gospodarowania swoimi środkami, których czasami wcale nie mają mało. Czasem nawet zdarza się, że mają więcej od rodziców.

Edukacja finansowa dzieci – kiedy zacząć?

Ten moment najlepiej zacząć już wtedy, kiedy to pieniążki od dziadków czy cioci wędrują do rączki dziecka, a nie rodziców. Czasem zdarza się to już bardzo wcześnie. Warto więc podarować dziecku skarbonkę, do której będzie wrzucać swoje większe i mniejsze kwoty. Jeśli dziecko nie przywiązuje do tego jeszcze większej wagi, to nic nie szkodzi, skarbonka może spokojnie stać i czekać, aż nadejdzie właściwa pora. Dzieci zazwyczaj przejmują nasze zachowania, więc wysoce prawdopodobne, że jeśli sami przywiązujemy do pieniędzy dużą rolę, to dziecko zacznie nas naśladować. Edukacja finansowa dzieci nie powinna być jednak całkiem przypadkowa, ponieważ to rzutuje na ich podejście do pieniędzy w wieku starszym. Można spotkać się z podejściem, że już dwulatek z powodzeniem może być uczony nawyków, które w przyszłości zaprocentują zdrowym podejściem do problemu pieniędzy.

Jak edukować dzieci finansowo

W kwestii tej zdecydowanie zdania są różne. Niektórzy uważają, że samo oszczędzanie wystarczy, aby dziecko nauczyło się gospodarnie rozporządzać swoimi pieniędzmi. Co my możemy zrobić w tej kwestii? Na pewno dużo tłumaczyć i zabierać dziecko ze sobą na zakupy. W ten sposób dowie się, do czego w ogóle służą i jak rozsądnie planować zakupy. Mama przecież nie kupuje wszystkiego, na co tylko ma ochotę. Pozwólmy również dziecku od czasu do czasu samodzielnie zdecydować, na co chce wydać swoje oszczędności, uczy się wtedy ich wartości. Edukacja finansowa dzieci nie powinna również pomijać kwestii, skąd w ogóle pieniądze się biorą. Co do tego, czy dziecko powinno dostawać kieszonkowe i zapłatę za wykonaną drobną pracę w domu, zdania również są podzielone.

Książeczki i programy edukacyjne

W sklepach dostępne są różnego rodzaju książeczki, które pomogą dziecku zrozumieć rolę pieniędzy. Może to być, np. seria książek o Basi czy różne inne, które w łatwy sposób tłumaczą dziecku zasady funkcjonowania świata i relacji międzyludzkich. Popularne są także różnego rodzaju programy edukacyjne, które na przykład mają banki dla swoich klientów. Czasem takie akcje przeprowadzane są także w przedszkolach oraz szkołach, a dzieci chętnie biorą w nich udział.