eurobon.pl

Blog ogólnotematyczny

Dlaczego warto stosować woskowanie auta?
Lifestyle

Dlaczego warto stosować woskowanie auta?

Każdy kierowca i właściciel samochodu doskonale wie, że jego pojazd wymaga okresowego mycia, a także woskowania. Mało który jednak wie, po co stosuje się wosk na lakierze samochodowym. Jaki jest tego cel, a także jak się powinno nakładać wosk na karoserie?

Co grozi lakierowi?

Choć lakier samochodowy wydaje się bardzo mocny, piękny i trwały, to jednak jest delikatny niczym skorupka jajka. Wystarczy zaledwie lekkie muśnięcie gałęzi, czy też uderzenie małego kamyczka, aby na powierzchni lakieru powstały głębokie zarysowania, które nie tylko zniszczą jego piękny wygląd, lecz również narażą karoserie na zniszczenie.
To jednak nie wszystko, ponieważ lakier jest również w bardzo dużym stopniu narażony na niską oraz wysoką temperaturę, a także co najważniejsze, na silne promienie słońca, które sprawiają, że z biegiem lat traci on swój piękny blask oraz kolor. Wystarczy bowiem kilka lat bez żadnej pielęgnacji, aby lakier stał się zwyczajnie brzydki.

Co daje woskowanie samochodu?

Żeby nie dopuścić do takiego scenariusz, gdy lakier na posiadanym aucie wygląda zwyczajnie źle, należy stosować wosk. Co daje woskowanie samochodu? Przede wszystkim wosk stanowić będzie dodatkową warstwę ochronną, chroniącą lakier przed czynnikami dewastującymi go. Będzie swego rodzaju tarczą przed zmianami temperatur, zarysowaniami, a także działaniem światła UV pochodzącego z promieni słonecznych.
To jednak nie wszystko, ponieważ wosk jest w stanie wydobyć z lakieru jego dawny wygląd. Położenie go na starym i wyblakłym lakierze spowoduje, że na nowo odzyska on blask i piękny wygląd.

Jak najlepiej woskować samochód?

Jak zatem widać, znaczenie wosku dla pięknego wyglądu lakieru oraz wzmocnienie jego struktury jest bardzo ważne. Żeby jednak taki efekt został osiągnięty, wosk musi być na lakierze poprawnie położony. W jaki sposób to zrobi?
Najczęściej woskowanie samochodu odbywa się po prostu poprzez ręczną, bardzo mozolną pracę polegającą na nakładaniu wosku przy pomocy siły własnych rąk. Jest to zajęcie bardzo czasochłonne i wymagające ogromnego wysiłku. Z tego też powodu znacznie lepszym pomysłem wydaje się skorzystanie z maszyny polerskiej. Kosztuje ona co prawda kilkaset złotych, lecz przy jej pomocy woskowanie przebiega znacznie sprawniej, szybciej, a co najważniejsze skuteczniej, ponieważ ręczne nakładanie wosku nie daje tak dobrego efektu, jak to wykonane maszynowo.

Podsumowanie

Woskowanie samochodu to zdecydowanie jedna z najlepszych, a przez to najpowszechniej stosowanych form dbania o auto. Warto przynajmniej raz na miesiąc woskować swój samochód, co pozwoli utrzymywać jego lakier w jak najlepszej kondycji.