eurobon.pl

Blog ogólnotematyczny

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA
Dom i Ogród

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA – skuteczna broń w walce ze smogiem w domu

Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w oczyszczacz powietrza? Smog i zanieczyszczenia atmosfery to problem, który dotyczy wielu z nas. Aby móc cieszyć się świeżym i zdrowym powietrzem w mieszkaniu, trzeba wyposażyć się w oczyszczacz powietrza. Smog, zanieczyszczenia, związane z nimi choroby i złe samopoczucie – z tym urządzeniem szybko odejdą w niepamięć.

Domowe oczyszczacze powietrza – jak działają te urządzenia?

Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które filtrują powietrze z zanieczyszczeń w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Sposób działania oczyszczaczy jest bardzo prosty. Sprzęty te zasysają z pokoju brudne powietrze do urządzenia, gdzie odbywa się proces filtracji. W zależności od modelu urządzenia w oczyszczaczu może znajdować się od jednego do kilku filtrów, przy czym każdy z nich odpowiada za eliminację innego rodzaju zanieczyszczeń. Następnie oczyszczone powietrze uwalniane jest z powrotem do pokoju.

Oczyszczacze powietrza – jakie filtry możemy w ich znaleźć?

Możemy wyróżnić trzy główne rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza. Są to: filtr wstępny, filtr węglowy oraz filtr HEPA. Filtry wstępne zazwyczaj zbudowane są z drobnej siateczki. Montuje się je przy wlocie powietrza, ponieważ jednym z ich zadań jest zatrzymywanie większych drobin zanieczyszczeń, które, przedostając się do kolejnych filtrów, mogłyby spowodować awarię urządzenia. Najważniejszą ich funkcją jest jednak oczyszczanie powietrza z kurzu, włosów, sierści czy okruchów. Filtry węglowe są zbudowane z węgla aktywnego, zamkniętego w specjalnej obudowie. Ich głównym zadaniem jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów i lotnych związków organicznych, mających szkodliwy wpływ na ludzki organizm. Lotne związki organiczne znajdziemy m.in. w farbach, klejach, zmywaczach, środkach czystości i dezodorantach.

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA – dlaczego to najlepszy wybór?

Ostatnim typem filtrów są filtry HEPA. Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA to urządzenie filtrujące powietrze z drobinek zanieczyszczeń w postaci pyłków roślin, zarodników grzybów i pleśni, alergenów, kurzu, niektórych wirusów i bakterii. Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA można określić również jako antysmogowy oczyszczacz powietrza. Smog, a w zasadzie jego główne składniki – pyły PM2,5 oraz PM10 usuwane są przez oczyszczacz z niezwykle wysoką skutecznością. Możemy wyróżnić trzy rodzaje filtrów tego typu: EPA, HEPA i ULPA. Filtry EPA wykazują się niższą skutecznością niż HEPA. Oba rodzaje wykorzystywane są zarówno w oczyszczaczach powietrza, jak i odkurzaczach oraz klimatyzatorach. Filtry ULPA odznaczają się najwyższym stopniem skuteczności i stosuje się je wyłącznie w pomieszczeniach, w których należy zachować sterylność. Paradoksalnie w warunkach domowych oczyszczacze ULPA wykazują mniejszą skuteczność niż HEPA, co związane jest ze spadkiem ciśnienia za filtrem oraz zmniejszeniem przepływu powietrza. Najlepsze domowe oczyszczacze powietrza to urządzenia, które łączą w sobie filtry wstępny, węglowy i HEPA, dzięki czemu są w stanie eliminować różnorodne nieczystości. Rozwiązanie to zostało zastosowane w oczyszczaczach marki Samsung, które są w stanie oczyścić aż 99,97% zanieczyszczeń powietrza.

Każdego dnia miliony zanieczyszczeń przedostają się do naszych domów. Aby móc z nimi walczyć, potrzebujemy silnego sojusznika, jakim jest oczyszczacz powietrza. Smog, alergeny, trujące gazy – to wszystko w szkodliwy sposób wpływa na nasz organizm. Dbając o zdrowie, często zapominamy o tym, co truje nas najbardziej. Dbając o siebie, musimy zwracać uwagę również na to, czym oddychamy. Z pewnością pomoże nam w tym dobrej jakości oczyszczacz powietrza. Smog i zanieczyszczenia nie będą już niszczyć naszego zdrowia!