Strona główna
Biznes i Finanse
Tutaj jesteś

Szukanie pracy – co należy wiedzieć?

17 czerwca 2022 szukanie pracy


Zakończenie nauki w szkole średniej lub też na uczelni to wielkie wydarzenie w życiu każdego człowieka. Oznacza to zostawienie za sobą etapu ucznia i rozpoczęcie życia zawodowego. Jak się jednak okazuje, szukanie pracy jest zajęciem, o którym mało kto na początku cokolwiek wie. Warto więc przed rozpoczęciem tego procesu dowiedzieć się nieco na temat tego, gdzie konkretnie szukać pracy, a także jakie są rodzaje umów, na mocy których można zostać zatrudnionym. Warto również przed podpisaniem jakiejś umowy poznać choćby podstawy i najważniejsze zapisy prawa pracy. Innymi słowy, wszystko, co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem życia zawodowego.

Gdzie powinno się szukać pracy?

Od czego należy zacząć zdobywanie informacji na temat szukania pracy po zakończeniu nauki? Rzecz jasna najważniejszą sprawą jest to, gdzie w ogóle szukać ogłoszeń. Jakie są najlepsze do tego miejsca i jak znaleźć atrakcyjne oferty? Jak można się bez trudu domyślić, po kogoś, kto dopiero zakończył szkołę i nie posiada żadnego doświadczenia, nikt sam się nie zgłosi. Oznacza to, że wszystko w tym wypadku zależy od przyszłego pracownika, który zamierza znaleźć swoją pierwszą pracę. Gdzie zatem należy szukać pierwszej pracy? Jak można się łatwo domyślić, zdecydowanie najlepszym do tego miejscem jest internet. W sieci znaleźć można wiele różnego rodzaju stron ogłoszeniowych, na których pracodawcy zamieszczają swoje ogłoszenia. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie na szukanie pierwszej pracy. Cały proces, czyli znalezienie oferty, przeanalizowanie jej, a co najważniejsze wysłanie swojej aplikacji można wykonać na jednym portalu. Rzecz jasna istnieją również inne sposoby na to, aby znaleźć zatrudnienie. Przykładowo bardzo często ostatnimi czasy ogłoszenia pojawiają się np. na profilach w mediach społecznościowych czy też na grupach utworzonych z myślą o szukaniu pracy. Takie rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne, ponieważ dzięki temu pracodawca może dotrzeć ze swoim ogłoszeniem do naprawdę dużej grupy odbiorców. Na sam koniec warto jeszcze zdecydować się o najbardziej nietypowej w obecnych czasach formie szukania zatrudnienia, czyli osobiste wizyty u pracodawców i pozostawianie swoich aplikacji. Takie rozwiązanie ma tę dużą zaletę, że pokazuje potencjalnemu pracodawcy zaangażowanie i inicjatywę w znalezieniu pracy. Wadą natomiast jest to, że nie zawsze odwiedzana firma będzie w ogóle kogoś poszukiwała, więc wiele z takich aplikacji będzie po prostu bezcelowa.

Jakie są rodzaje umów?

Skoro już wiadomo, jak można szukać pierwszej pracy, warto się teraz zastanowić nad tym, na jakie umowy można na początku swojej drogi zawodowej liczyć. Co prawo pracy mówi w tym zakresie i na co należy uważać? Bez względu na to, jaki będzie charakter danej pracy, z całą pewnością na samym początku danemu kandydatowi zaproponowana zostanie umowa na okres próbny. Najczęściej jest to czas do 3 miesięcy. Po zakończeniu takiej umowy pracodawca może zaproponować podpisanie umowy na czas określony lub jeśli pracownik się nie sprawdził, po prostu jej nie przedłużać. Ostatnim rodzajem umowy, która może zostać podpisana z pracownikiem, jest na czas nieokreślony. Oczywiście oprócz tych rodzajów umów istnieją jeszcze inne, równie często praktykowane. Mowa tu jest więc o umowie zleceniu, a także umowie o dzieło. Dotyczą one jednak precyzyjnie określonych zakresów prac.

Przeczytaj więcej na http://parafia-antoniego.pl

Na co warto uważać, szukając pierwszej pracy?

Zaczynając swoją pierwszą pracę, należy mieć na uwadze wiele spraw i zagadnień, których nieznajomość może spowodować późniejsze problemy. Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że po zatrudnieniu niezbędne będzie odbycie specjalnego szkolenia BHP, a także oczywiście niezbędne będzie dopuszczenie przez lekarza medycyny pracy. Bardzo ważną sprawą poruszaną na początek drogi zawodowej jest to, ile należy się pracownikowi urlopu. Jak się okazuje, na początku drogi zawodowej każdemu pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu rocznie. Maksymalny wymiar urlopu, czyli 26 dni osiąga się dopiero w sytuacji, gdy ma się 10-letni staż pracy. Co ciekawe, do stażu pracy wlicza się okres nauki więc dość szybko można osiągnąć wymagany okres i móc korzystać z pełnej liczby dni wolnych od pracy.

środki na zakup samochodu

Redakcja eurobon.pl

Misją Eurobon.pl jest dostarczanie rzetelnych, interesujących i inspirujących treści, które pomagają naszym czytelnikom w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

faktoring
szukanie pracy

Jesteś zainteresowany reklamą?