eurobon.pl

Blog ogólnotematyczny

Jak przyspieszyć metabolizm? Poznaj kilka sposobów
Lifestyle

Jak przyspieszyć metabolizm? Poznaj kilka sposobów

Metabolizm to wszelkiego rodzaju procesy biochemiczne, które zachodzą w organizmie człowieka. Zmiany te związane są z przemianą materii i energii, a ich tempo zależne jest m.in. od wieku, płci, diety czy stylu życia danej osoby. Jak przyspieszyć metabolizm, który ma bezpośredni związek z utrzymywaniem prawidłowej masy ciała?

Odpowiednia dieta

Na proces przemiany materii w dużym stopniu wpływa to, co jemy. Każdy człowiek może przyspieszyć swój metabolizm poprzez zbilansowaną dietę zawierającą określone składniki. Zalecane są m.in. tłuste ryby bogate w cenne kwasy omega-3. W jadłospisie nie powinno więc zabraknąć np. makreli czy łososia, oczywiście we właściwej ilości. Warto też zwrócić uwagę, czy codzienna dieta zawiera odpowiednią dawkę białka (można go znaleźć choćby w mięsie, jajach czy roślinach strączkowych). Składnik ten zwiększa tempo przemiany materii, a dodatkowo eliminuje odczuwanie głodu. Specjaliści zalecają także spożywanie produktów będących źródłem błonnika (warzywa, owoce, ziarna zbóż) i L-karnityny (mięso, sery, mleko, ryby). Wskazane jest również dodawanie do dań ostrzejszych przypraw (imbir, chilli, oregano). W diecie nie powinno zabraknąć witaminy D oraz żelaza i cynku, które regulują m.in. działanie tarczycy.

Należy pamiętać, że metodą na to, jak przyspieszyć metabolizm, z pewnością nie będzie głodzenie się lub robienie zbyt długich przerw pomiędzy poszczególnymi posiłkami. W organizmie, któremu nie są dostarczane odpowiednie ilości pokarmu zgodne z zapotrzebowaniem energetycznym, proces przemiany materii ulega zahamowaniu. Skutkuje to nie tylko pogorszeniem zdrowia, ale też brakiem spadku masy ciała. Należy także kontrolować ilości płynów wypijanych w ciągu doby. Konieczne są minimum 2 litry wody, które dodatkowo uzupełniać można 2-4 filiżankami zielonej herbaty.

Ruch i wypoczynek

Kolejne sposoby na to, jak przyspieszyć metabolizm, związane są bezpośrednio ze stylem życia. U osób, które mają na co dzień niewiele ruchu (siedząca praca, brak innych aktywności), spalanie energii i przemiana materii przebiegają znacznie wolniej. Aby zwiększyć tempo metabolizmu, trzeba zadbać nie tylko dietę, ale i o kontakt ze sportem. Ruch jest tu niezwykle istotny – wystarczą proste treningi i ćwiczenia (np. gimnastyka, jazda na rowerze, jogging, pływanie). Oprócz regularnej aktywności fizycznej, dla prawidłowej przemiany materii niezbędny jest także odpoczynek. Szczególnie istotne jest wysypianie się w odpowiednich porach. Wiele badań wykazało, że niedobór snu sprzyja zwiększaniu łaknienia i przybieraniu na wadze.