Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Zasada działania faktoringu dla przedsiębiorstw

10 września 2024 Zasada działania faktoringu


Faktoring to coraz popularniejsza usługa finansowa, która pozwala firmom na utrzymanie płynności finansowej, nawet w przypadku długich terminów płatności faktur. Zyskał na popularności dzięki swojej elastyczności i szybkości działania, co czyni go atrakcyjnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw. Dzięki faktoringowi przedsiębiorcy mogą skupić się na rozwoju swojego biznesu, zamiast martwić się o opóźnienia w płatnościach od kontrahentów. Jak działa faktoring? Oto wyjaśniona krok po kroku zasada jego działania oraz dlaczego jest to dobre rozwiązanie dla firm wystawiających faktury z długim terminem płatności.

Wielu przedsiębiorców oferuje swoim klientom faktury z odroczonym terminem płatności, który może wynosić 14, 30, 45, 60 a nawet 90 dni. Chociaż takie warunki mogą przyciągać nowych kontrahentów i budować dobre relacje biznesowe, mogą one również powodować problemy z płynnością finansową. Małe i średnie firmy muszą pokrywać bieżące wydatki operacyjne – jak wynagrodzenia, podatki czy zakup materiałów – zanim otrzymają płatności od swoich klientów. W takiej sytuacji przedsiębiorstwa szukają sposobów na szybszy dostęp do środków finansowych. Jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań jest faktoring.

Zasada działania faktoringu krok po kroku

Co to faktoring? Faktoring to proces, w którym firma przekazuje nieprzeterminowaną fakturę faktorowi (instytucji finansowej), a ten wypłaca przedsiębiorcy gotówkę. Poniżej przedstawiamy krok po kroku zasady działania faktoringu:

1. Przedsiębiorca wystawia fakturę z odroczonym terminem płatności swojemu kontrahentowi.
2. Faktura zostaje przekazana faktorowi, np. firmie SMEO, która analizuje fakturę oraz wiarygodność kontrahenta.
3. Po zaakceptowaniu faktury, faktor wypłaca firmie gotówkę – środki te mogą pojawić się na koncie już w ciągu 24 godzin.
4. Kontrahent spłaca należność bezpośrednio faktorowi w ustalonym terminie.

Faktoring jawny z regresem – korzystna opcja

Jednym z ciekawych rodzajów faktoringu jest faktoring jawny z regresem. W tym modelu kontrahent przedsiębiorstwa jest informowany o przekazaniu faktury faktorowi. Kluczową zaletą faktoringu jawnego z regresem jest jego niższy koszt w porównaniu do faktoringu bez regresu. SMEO oferuje tę formę faktoringu dla firm, które mogą finansować faktury już od kwoty 400 zł do nawet 5 000 000 złotych, co czyni ją dostępną zarówno dla małych, jak i większych przedsiębiorstw. Dodatkowo, proces odbywa się w pełni online, co zapewnia wygodę oraz szybkość realizacji – gotówka może być na koncie już w ciągu 24 godzin od przekazania faktury.

 

Artykuł sponsorowany

NAJEM długoterminowy aut

Redakcja eurobon.pl

Misją Eurobon.pl jest dostarczanie rzetelnych, interesujących i inspirujących treści, które pomagają naszym czytelnikom w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zasada działania faktoringu
Regranulaty polietylenowe
transport zwłok

Jesteś zainteresowany reklamą?