eurobon.pl

Blog ogólnotematyczny

Zdrowy styl życia - najważniejsze zasady
Lifestyle

Zdrowy styl życia – najważniejsze zasady

Temat zdrowego stylu życia jeszcze kilka lat temu wydawał się chwilową modą. Jednak coraz więcej osób docenia tę dbałość o siebie i swoje ciało, które zwyczajnie pozwala im czuć się lepiej. A otaczający nas świat, pęd codzienności, czy nawet producenci codziennych produktów, w tym jedzenia, wcale nam tego nie ułatwiają. Jednak każdy, kto choć w niewielkim zakresie wprowadzi zdrowy styl życia, zwyczajnie poprawia sobie jego jakość. W tym artykule podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Czym jest ten cały zdrowy styl życia?

Lekarze przez zdrowy styl życia rozumieją wszelkie codzienne działania i nawyki, które mogą uchronić nas przed różnymi chorobami, zwłaszcza chorobami krążenia i nowotworami. Taki styl życia nie oznacza wcale bezkrytycznego przestrzegania zaleceń lekarskich, a coś ważniejszego. Dzięki zdrowym nawykom nie tylko można odegnać od siebie widmo chorób, zwłaszcza tych cywilizacyjnych. Jednak o wiele ważniejsze jest to, że taki styl życia nie tylko nam je wydłuży, ale zapewni o wiele większy komfort życia na długie lata. Bo zdrowy organizm to lepsza kondycja zarówno fizyczna, jak i psychiczna, i więcej chęci do zdobywania świata.

Co zrobić, by żyć zdrowiej?

Zdrowy styl życia to bardzo szerokie pojęcie. W najbardziej ortodoksyjnym wydaniu może wręcz powodować więcej stresu niż pożytku. Jednak warto sukcesywnie wprowadzać kolejne jego elementy, i przestrzegać jego reguł w coraz większym stopniu. Oto kilka podstawowych zasad zdrowego stylu życia, które warto wprowadzić:
– Odstaw używki, a zwłaszcza papierosy i alkohol. Mówi się, że każdy papieros skraca nam życie o 5 minut i to nie bez przyczyny. Palenie papierosów zwiększa ryzyko nie tylko wystąpienia chorób krążenia, ale też raka. Do tego pogarsza wydolność płuc, czyli wpływa negatywnie na kondycję. Alkoholu nie trzeba eliminować całkowicie, ale ważne jest, by ograniczyć się tylko do okazjonalnego spożycia, i to najlepiej w niewielkich ilościach. W przypadku alkoholu spożycie niewielkiej ilości czerwonego wina czy piwa może mieć właściwości lecznicze, więc nie trzeba z niego całkowicie rezygnować.

– Postaw na ruch i zdrową dietę. Jesteśmy tym co jemy, dlatego warto ograniczyć do minimum przetworzoną żywność napakowaną chemicznymi dodatkami. Warto też ograniczyć sól i cukier. Wszystko to wraz ze zdrową dawką ruchu pozwoli nie tylko utrzymać lepszą kondycję, ale też wagę na zdrowym poziomie.

– Ogranicz stres lub naucz się z nim walczyć. Naukowcy od lat alarmują, że częsty, długotrwały stres może niezwykle negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Psychika jest tą kwestią, o której często zapomina się, myśląc o zdrowym stylu życia, a jest ona równie ważna jak zdrowie fizyczne. Warto znaleźć własne sposoby na ograniczanie i redukcję stresu.