Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Ostre zapalenie gardła – przyczyny, przebieg i leczenie

23 grudnia 2020 Ostre zapalenie gardła


Ostre zapalenie gardła to dokuczliwa i powszechnie występująca choroba o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Jaki jest jej przebieg i najczęstsze symptomy? Co robić, gdy dopada nas ostre zapalenie gardła?

Wirusowe zapalenie gardła

Ostre zapalenie gardła zazwyczaj ma charakter wirusowy. Tego typu przyczynę stwierdza się średnio w przypadku 9 na 10 zakażeń chorobą. Wirusowe ostre zapalenie gardła najczęściej diagnozowane jest w chłodniejszych okresach roku, czyli jesienią, zimą i na początku wiosny. Pacjent zaraża się drogą kropelkową i w bezpośrednim kontakcie z osobą zakażoną. Objawy pojawiają się jednak nieco później, bo niemal po tygodniu od zetknięcia się ze źródłem infekcji. Zakażanie innych może nastąpić, gdy chory jeszcze nie wie, że sam jest nosicielem wirusa. Ostre zapalenie gardła przenosi się bowiem nawet na 2 dni przed odczuwalnymi oznakami choroby. Głównymi symptomami świadczącymi o zakażeniu jest drapanie i pieczenie gardła, podwyższona temperatura, bóle głowy i mięśni oraz kaszel i katar. U niektórych pacjentów występują również dolegliwości żołądkowe i zapalenie spojówek.

Bakteryjne zapalenie gardła

Ostre zapalenie gardła o podłożu bakteryjnym jest znacznie rzadsze – występuje u ok. 10% chorych. Zazwyczaj ma ono postać anginy, której źródło stanowią paciorkowce (Streptococcus pyogenes). Podobnie jak w przypadki wirusowego zapalenia gardła, tu również zakażenie następuje poprzez drogę kropelkową. Pierwsze objawy pojawiają się maksymalnie 4 dni po bezpośrednim kontakcie z chorym lub nosicielem bakterii. Część symptomów jest zbliżona do tych, które pojawiają się również przy wirusowym zapaleniu, m.in. silny ból gardła, kości i głowy. Dodatkowo charakterystyczna jest wysoka temperatura, ropne naloty na gardle, torsje i bóle żołądka (zwłaszcza u dzieci). Co istotne – nie ma objawów w postaci kataru ani kaszlu.

Ostre zapalenie gardła – leczenie

Leczenie ostrego zapalenia gardła zależne jest od przyczyny infekcji. Jeśli źródłem choroby są bakterie, wówczas niezbędny jest antybiotyk. O jego podaniu i dawce decyduje lekarz. Ważne, aby pacjent stosował się do tych zaleceń i nie kończył zażywania leku zbyt wcześnie. Skrócenie terapii bez porozumienia z lekarzem może wywołać poważne powikłania. Warto też pamiętać, że przy ostrym zapalenia gardła wywołanym wirusami antybiotykoterapia nie jest stosowana. Bez względu na podłoże, w leczeniu choroby zalecane są środki o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym, a także preparaty w formie syropów, pastylek do ssania, aerozolu, sprayu czy płukanek. Pacjent cierpiący na ostre zapalenie gardła powinien też dużo odpoczywać i pić spore ilości wody, herbaty czy naparów ziołowych.

środki na zakup samochodu

Redakcja eurobon.pl

Misją Eurobon.pl jest dostarczanie rzetelnych, interesujących i inspirujących treści, które pomagają naszym czytelnikom w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Regranulaty polietylenowe
transport zwłok
zakup samochodu

Sprzedaż i zakup samochodu

22 września 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?