eurobon.pl

Blog ogólnotematyczny

Jak spędzić udane ferie zimowe w Małopolsce?
Lifestyle

Jak spędzić udane ferie zimowe w Małopolsce?

Kusi pięknymi zabytkami, wspaniałymi pejzażami oraz doskonałymi warunkami do aktywnego wypoczynku. Małopolska to niezwykły region turystyczny, który każdemu może sporo zaoferować. Na jakie atrakcje warto postawić z myślą o feriach zimowych?

Małopolska dla narciarzy

Dla wielu miłośników sportów zimowych, lubiących szaleć na biegówkach lub na górskich zboczach, ferie zimowe w Małopolsce mogą się okazać idealnym rozwiązaniem. W tej części kraju nie brak zimowych kurortów, kuszących wyciągami oraz trasami zjazdowymi o zróżnicowany stopniu trudności. Gdzie warto się wybrać?

Jednym z najważniejszych ośrodków zimowych w Polsce jest Zakopane, kuszące drewnianą zabudową i tętniącymi życiem Krupówkami. Na nartach można tu poszaleć m.in. na Nosalu i Gubałówce, dla odważniejszych przygotowano z kolei sporo ciekawych tras na zboczach Kasprowego Wierchu.

Kto chce połączyć zimowe szaleństwo na górskich stokach z troską o zdrowie, ten może zimowe ferie spędzić w jednym z uzdrowisk w Beskidzie Sądeckich. Na narciarzy czeka tu m.in. Muszyna i Wierchomla, choć największym powodzeniem cieszy się tu Krynica-Zdrój. Tu, na zboczach Jaworzyny Krynickiej, każdy znajdzie dla siebie odpowiednią trasę zjazdową, a piękne widoki na okolicę sprawią, że jazda na nartach stanie się jeszcze przyjemniejszym doświadczeniem.

Małopolska dla spacerowiczów

A co z tymi, którzy chcą spędzać czas aktywnie, choć jazda na nartach ich nie pociąga? Dla nich ciekawą propozycją mogą się okazać piesze spacery. W najbliższej okolicy Krakowa kusi dolina Prądnika, znana z pięknych widoków oraz gęstej sieci szlaków pieszych. Kto chce pooddychać górskim powietrzem, ten doceni Pieniny. Zimowy spacer dnem wąwozu Homole, spacery nad Dunajcem czy piękne widoki, które można podziwiać ze szczytu wznoszącej się nad Szczawnicą Palenicy – oto prosty sposób na aktywny wypoczynek w górach. Dla amatorów zimowych spacerów, godnym polecenia celem wypraw będą tatrzańskie doliny. Droga do Morskiego Oka zachwyca o każdej porze roku, podobnie jak pobliskie doliny: Chochołowska oraz Kościeliska.

Na co jeszcze warto postawić?

Małopolska może sporo zaoferować miłośnikom aktywnego wypoczynku, jednak i turyści-krajoznawcy w tej części kraju nie mogą się nudzić. Piękne zamki i ciekawe muzea przyciągają, podobnie jak spacery po historycznych miasteczkach. Co warto zwiedzić? Zamek w Niepołomicach, zabytkową kopalnię soli w Wieliczce lub Bochni, kuszącą drewnianą zabudową Lanckoronę. Wszystkie te miejsca zachwycają, a w okresie zimowym można je zwiedzać w bardziej kameralnej niż zazwyczaj atmosferze.